A réz és az ezüst több ezer éve védi az ember egészségét. Mindkét fémről ismert, hogy erős gomba-, baktérium- és vírusölő tulajdonságú. Velük szemben nem alakult ki rezisztencia. Az ezüstöt fémes állapotban már az ókorban is használták ivóvíz fertőtlenítésére. A réz – a vas és a cink után – a harmadik legfontosabb nyomelem szervezetünk számára, több mint 20, élettanilag nélkülözhetetlen folyamatban vesz részt.
A réz katalizálja a vas beépülését a hemoglobinba és segíti a kalcium és a foszfor beépülését a csontba. A cinkkel együtt aktiválja a szuperoxid-diszmutáz enzimet, amely elsősorban az ízületi és a reumásfájdalmak megelőzéséhez járul hozzá. Részt vesz az ATP körfolyamatban, aminek a sejtek energiaellátásában van szerepe. A réz általában növeli a szövetek rugalmasságát (bőr, érfalak) és gátolja az inzulin lebomlását. Az egy vegyértékű réz képes szelektíven elpusztítani az emberi szervezetben élő káros baktériumokat és gombákat (pl.: Candida). A rézhiány lehetséges tünetei: általános gyengeség, légzési nehézségek, vérszegénység, kisebesedett bőr, ödéma, csontritkulás, reumás ízületi gyulladás, magas vérnyomás, meddőség, koraszülés, agyvérzés. Néhány évvel ezelőtt a University of Michigan Medical School kutatói bebizonyították, hogy a rézhiány összefügg a terhességi tünetekkel (vérszegénység, csontritkulás, fáradtság, terhességi toxikózis, korai vetélés, ödéma).
A réz az élelmiszerekkel, illetve a bőrön keresztül kerülhet be a szervezetbe. Az emésztőrendszeren keresztül 30% körüli mennyisége szívódik fel, míg a bőrön keresztül közel 100% jut be belőle. Sajnos a modernkor civilizált emberének életéből kiszorultak a réztárgyak és eszközök, ezért a réz bőrön keresztül való felszívódása napjainkban elhanyagolható. Ez az egyik oka annak, hogy napjainkban nagyobb számban jelentkeznek a rézhiányra utaló népbetegségek.
Az ember több ezer éve használja a rezet a gyógyításban. A római katonák a fáradtság legyőzésére és a fertőzött sebek kezelésére használták. Őseink megfigyelése szerint a testfelületen hordott réztárgy (pl. karkötő) normalizálta a vérnyomást, erősítette a kapilláris-falakat, megakadályozta a só lerakódását. Csodálatos hatását csak az utóbbi 30 évben kezdjük érteni.
A betegségek jelentős része a következő nagyon egyszerű modellel követhető: A minket érő negatív hatásokat (stressz) gondolatainkkal, érzéseinkkel, érzelmeinkkel felerősítjük. Ezek testünk különböző részén görcsöket, blokkokat hoznak létre. Ha sokáig fennállnak, akkor szerveinkben, ízületeinkben maradandó változások keletkeznek, amik később betegséget okoznak. Ha a blokkokat szervezetünkből időben bármilyen módon töröljük (lazítás, jóga, masszázs, pozitív gondolatok), akkor a betegségek nagy része megelőzhető lenne. Ha ezt elmulasztjuk, akkor az egészség visszaállításához segítségre van szükség.
A nagy felületű réz különleges tulajdonsága, hogy oldja az izom és érgörcsöt, árnyékolja az elektroszmogot. Nagyon jó hővezető képessége és infravörös reflexiója miatt kiegyenlíti a testfelület hőegyenetlenségeit. Hatására a blokkolt testrészekben fokozódik a vér- és a nyirokkeringés, a szervezetben visszaáll a normális működés. A réz biokémiailag is nagyon fontos, ismert nyomelem. Néhány, a szervezet fejlődése szempontjából fontos rézenzim: lizil-oxidáz, tirozináz, citokróm-oxidáz, dopamin-b-hidroxiláz, szuperoxid-dizmutáz és amin-oxidáz. Napi igény 1–2 mg. Élelmiszerekkel kerül a szervezetünkbe és felszívódhat bőrön keresztül is. Idősebb korban ügyelni kell a megfelelő rézszint fenntartására, mivel számos időskori népbetegség oka a rézhiány. Sajnos az utóbbi évtizedekben kiszorult a réz a mindennapi használatból (pl. rézkilincs, réztartalmú permetező szerek, rézedények), ezért pótlásuk különösen fontos. A rézhiány tünetei: vérszegénység, ödéma, törékeny csontok, ingerlékenység, fáradékonyság,
Rézhiánnyal összefüggő betegségek:
- Vérszegénység
- A réz segíti a vas beépülését a hemoglobinba. Rézhiány esetén a betegek állapota a vasbevitel emelése mellett sem javul.
- A réz hiánya az egyik tényező, amely felelős a szívkoszorúér betegségek és az agyvérzés kialakulásáért. Rézhiány esetén zavar alakul ki a collagén és az elastin szintézisében.
- A bőrön keresztül felszívódó réz növeli az érfalak rugalmasságát és csökkenti a magas koleszterin szintet.
- A stressz-oldó réz sok esetben csökkenti a magas vérnyomást. A visszeres problémáknál a feszülten élők javulást mutatnak.
- Segít megelőzni a cukorbetegséget és csökkenti a szívinfarktus rizikófaktorát.
- Csontritkulás
- Réz segíti elő a kalcium és foszfor beépülését a csontokba.
- Reumatikus és izületi fájdalmak
- Réz katalizálja a szervezetben lévő SOD enzim működését, így enyhíti a fájdalmakat.
További hatásai:
- a réz szerepet játszik a csontok, porcok, bőr egészséges képződésében, felelős a kollagén termelődésében is.
- baktérium, gomba és vírusölő,
- fokozza a vérkeringést,
- csökkenti a candida megbetegedéseket.
- sérülés, műtét, csonttörés után gyorsítja a regenerálódást.
A gerincproblémák nagy része már gyermekkorunkban és a serdülőkorban kialakul. A bennünk lévő le nem vezetett feszültségek és a stressz izomgörcsöket hoznak létre a gerinc környékén. Ha ezeket a görcsös állapotokat nem szüntetjük meg, akkor a csontvázrendszerben különböző problémák, becsípődések, gerincfájdalom és egyéb szervi elváltozások alakulhatnak ki.Forrás: magnesekszer.gportal.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése